fbpx

Współcześni nomadzi

Kilka dni temu otrzymałem przez AirBnB zapytanie od Karoliny:


„Dzień dobry, szukamy apartamentu od 7 lipca do ok. 7/14 września w okolicach Zakopanego. Pracujemy zdalnie i dlatego potrzebujemy nielimitowanego, szybkiego i niezawodnego internetu. Czy internet dostępny u Pana jest wspólny dla całego osiedla czy dedykowany dla apartamentu? I czy byłaby możliwość doposażenia w wygodny fotel biurowy?”

Takie zapytanie trafiło do mnie po raz pierwszy. Sądzę jednak, że nie ostatni. Myślę, że tego rodzaju klientów będzie coraz więcej…

Kim są współcześni nomadzi?

Łatwość i dostępność podróżowania, głównie dzięki tanim liniom lotniczym, bogatej i przystępnej ofercie różnorodnych opcji noclegów sprzyja rozwojowi i upowszechnieniu indywidualnej turystyki. Ale to tylko jedna strona medalu. Z drugiej strony rozwój technologii spowodował, że – jak nigdy dotąd – mamy możliwości bezproblemowego porozumiewania się na duże odległości, czy pracy zdalnej. Dzisiaj nie jest już żadnym problemem odbycie wirtualnego spotkania, przeprowadzenie prezentacji, wysłanie oferty czy zrealizowanie zlecenia poprzez internet.

Dla, najbardziej obecnie aktywnej zawodowo, grupy wiekowej tzw. millenialsów, taki model funkcjonowania charakteryzujący się dużą aktywnością i chęcią do podróżowania, łatwością zmiany otoczenia, nawiązywania kontaktów, powszechnego korzystania z zaawansowanych technologii czy zdalnej pracy jest czymś naturalnym i oczywistym. Generacja ta, jak dotychczas żadna inna, jest też najbardziej skłonna do podróżowania samotnie: wśród tej grupy społecznej nawet 37% populacji decyduje się na indywidualne podróże i wyjazdy.

Dlatego, szczególnie wśród obecnych dwudziesto- i trzydziestokilkulatków coraz bardziej popularnym „sposobem na życie” będzie łączenie możliwości podróżowania i jednoczesnej pracy zdalnej. Analitycy przewidują, że do 2030 roku nawet połowa aktywnych zawodowo pracowników będzie freelancerami, tzw. „cyfrowymi nomadami”…

Czego potrzebują i oczekują?

Współcześni nomadzi oczekują przede wszystkim miejsca, gdzie będą mogli wygodnie pracować i komfortowo mieszkać.

Tak, jak wspomniała Karolina, szukać będą przede wszystkim:

  • Dobrego, stabilnego, szybkiego łącza internetowego, które zapewni im możliwość efektywnej pracy zdalnej i komunikacji z bliskimi i znajomymi
  • Warunków do wygodnej pracy: miejsca zapewniającego skupienie i koncentrację wyposażonego  w biurko i fotele biurowe

a dodatkowo m.in.:

  •  Komfortowych warunków mieszkaniowych w dłuższym okresie czasu: osobną sypialnię z wygodnymi łóżkami, w pełni wyposażoną kuchnię (w tym w kuchenkę mikrofalową, zmywarkę, piekarnik, lodówkę, pełnowymiarową kuchenkę), pralkę
  • Łatwego dostępu do lokalnych atrakcji, dobrej komunikacji

Wnioski

Co to oznacza dla osób i firm zajmujących się wynajmem? Tak, jak wspominałem w poprzednim artykule, stwarza to okazję do specjalizacji w niezagospodarowanym jeszcze dobrze segmencie rynku ukierunkowanym na wynajem krótko/średnioterminowy dla osób łączących podróżowanie z pracą. Wymaga to spełnienia pewnych dodatkowych wymagań ale pozwoli uniknąć wyniszczającej konkurencji (przynajmniej na jakiś czas) na głównym rynku wynajmu krótkoterminowego…