fbpx

COVID-19 i specustawa

Dla wielu firm zajmujących się wynajmem krótkoterminowym mieszkań i apartamentów (głównie w modelu podnajmu) nadchodzi ciężki okres. Wprowadzony praktycznie z dnia na dzień na mocy specustawy zakaz prowadzenia działalności (PKD 55.20) dla wielu oznacza poważne kłopoty…

W ciągu kilku godzin grupy i fora zdominowane zostały przez posty zdezorientowanych właścicieli takich biznesów.

Sytuacja jest bardzo poważna i dla wielu może mieć brzemienne skutki. Należy się spodziewać, że niestety wiele z firm zbankrutuje lub będzie miało bardzo poważne perturbacje finansowe. W całej tej sytuacji nie ma co liczyć na organy państwa, bo te są wyłącznie zdeterminowane, za wszelką cenę, opanować epidemię aby nie doprowadzić do krachu służby zdrowia.

W wielu miejscach powstały nowe grupy, wątki, organizowane są webinary, na których na bieżąco komentowane są pojawiające się pytania i pomysły: 

Na podanych forach znajdziesz m.in. podpowiedź, w jakich okolicznościach możesz rozwiązać umowę najmu, jakie są interpretacje dotyczące realizacji rezerwacji będących w trakcie, jak zgłosić lokal w celu przekształcenia go na lokal na cele kwarantanny, itp.

Każdy z nas, wyciągając wnioski z obecnej sytuacji, powinien podjąć kroki bardziej długofalowe, zabezpieczające nasz biznes w przyszłości. Być może będzie to oznaczało zmianę branży lub specjalizację. Jakiś czas temu poruszałem te kwestie na moim blogu. Pod rozwagę polecam 2 artykuły: o specjalizacji i nowych trendach.

Paradoksalnie opisane powyżej zjawisko stylu życia określanego mianem „cyfrowych nomadów” może, w następstwie narzuconej przymusowej pracy zdalnej, tylko przyśpieszyć i bardziej się upowszechnić. Wkrótce może się okazać, że znakomita większość zawodowych obowiązków może być wykonywana zdalnie i korporacje oraz pracownicy zaczną dostrzegać „na stałe” zalety tego podejścia (niższe koszty utrzymywania powierzchni biurowych i zaplecza socjalnego, lepsza wydajność, łączenie pracy z urlopem, itp.)…Mam nadzieję, że powyższa krótka wiadomość zawierała choć odrobinę pożytecznych dla Ciebie informacji. Przygotowując ją, moim celem było podzielenie się wspólną wiedzą, która każdemu z nas może być potrzebna.